Husein Kapetan Gradaščević rođen je u Gradačcu 1802 godine, jedan od najvećih bošnjač?kih velikana čije je ime zauvijek ostati zlatom urezano u bošnjačkoj historiji - pokretač čuvene bošnjačke revolucije i otpora prema Turcima.  Bio je jedan od najistaknutijih i najutjecajnijih ljudi u nacionalnom osvješćivanju Bošnjaka.Husein-Kapetan Gradaščević je bio odlučna, razborita, energična, pametna i visoko moralna osoba.U Bošnjaka je poznat kao “izdanak onog najboljeg što karakterizira Bošnjaka.” Zbog toga su ga Bošnjaci prozvali “Zmaj od Bosne.” Za vrijeme svog života podiže mnoge zadužbine,a 1823 fra Iliji Starčeviću dozvoljava da otvori prvu katoličku školu u Bosni. Za svoje vrijeme je bio pravi demokrata - nijednu odluku nije želio donijeti bez konzultacije sa svojim suradnicima i samim narodom na koji se oslanjao i koji je predvodio. Bošnjaci su, u sklopu neuspješnih ratova koje je vodilo Carstvo, snosili ogromne materijalne i ljudske žrtve i toga je Husein-Kapetan Gradaščević bio svjestan. Nakon saznanja da će Bosna i bošnjački narod ostati potpuno izolovani sa centralnim dijelom Carstva -sticanjem autonomije Srbije, Grčke, i Albanije - ponukali su Kapetana Gradaščevića na Revoluciju. Ubrzo, ratoborni Husein-Kapetan Gradaščevic postaje vođa i pokretač Revolucije protiv Turaka. Sa Bošnjačkom vojskom oslobađa Travnik i natjerava tadašnjeg Turskog vezira da skine svoju odoru, i nakon obrednog pranja obuče tradicionalno Bošnjačko odijelo. Većina kapetana i ajana ga priznaju kao svog vođu, a izuzetak je bio hercegovački kapetan Ali-paša Rizvanbegović.

U to vrijeme na sjeveru Albanije  dolazi do ozbiljnije pobune. Nakon toga, Husein-Kapetan Gradaščević predvodi dobro naoružanu Bosansku Armiju od oko 25,000  Bošnjaka i odlazi na istok, gdje Osmanskim snagama daje ultimativni zahtjev da srbima ne ustupaju nahije preko Drine, da se Bosni ne mijenja poredak, da se zaštite muslimani u Srbiji, da se zaštiti sirotinja i kmetovi u Bosni, te da se namjesnik u bosanskom elajetu bira iz reda Bošnjaka. Sultan pristaje na zadati ultimatum pošto je Gradaščević na Kosovu već porazio velikog vezira Mehmeda Rešid-pašu i osvojio Prizren i Peć.Već 1831 godine Husein Kapetan Gradaščević u Sarajevu biva proglašen za bosanskog namjesnika i Bosna postaje nezavisna. Husein Kapetan Gradaščević se potpisuje kao “Vrhovni Komandant Bosne Izabran Voljom Naroda.” U Julu 1831 godine, prošao je sa vojskom kroz bošnjački Sandžak i Tutin, te logorovao u Mitrovi. Po tutnjavi te silne bosanske vojske, grad Tutin u Sandžaku dobija svoje sadašnje ime. Videći da porta ne kani ispuniti već dogovorene zahtjeve, Husein Kapetan Gradaščević postavlja novi zahtjev - da Bosna postane nasljedna kneževina.Hercegovački kapetani pod vodstvom Ali-paše Rizvanbegovića odvajaju se od Revolucije Husein Kapetana Gradaščevića.Sultan 1832 godine šalje  snažnu vojsku od 30,000 vojnika na Bosnu. Nakon

krvave borbe na Sarajevskom Polju u kojoj je bilo velikih gubitaka na obje strane, bosanska vojska, na čelu sa Gradaščevićem iznenada gubi tlo pod nogama i biva poražena na Sarajevskom polju, gdje Gradaščević izriče svoje poznate riječi: “Ovo je posljednji dan naše slobode!” Husein Kapetan  Gradaščevic potom nalazi sigurnost u Austriji i dobiva pomilovanje od Sultana uz uvjet da se ne vraća u Bosnu. Njegovo doživotno odredište je bilo Trapezunt (Trabzon na obali Crnog Mora). Tugujući za Bosnom odlazi u Carigrad, gdje je bio zatočen, i mučki otrovan 1834 godine. 

U čuvenom razgovoru sa Turskim beglerbegom, kada mu je Turski beglerbeg rekao: “Nema više Bosne, a neće biti ni Bošnjaka, Huseine... Gineš za državu koja nikad nije postojala niti će.” Husein Kapetan  Gradaščević mu je odgovorio sljedećim riječima: “ Ima Bosne, beglerbeže i Bošnjaka u njoj! Bili su prije vas i ako Bog da, biti će i poslije vas!

HUSEIN KAPETAN GRADAŠČEVIĆ

 

TurizamPLUS - Vaš turistički vodić kroz BiH

PiramidaVISOKO - Arheološki park bosanska dolina piramida

Medjugorje

SFF - Sarajevo film festival

RiznicaTajni

BiH Studenti

NasaSTRANKA

PresjednikovBLOG - Željko Komšić

 

Ako želite postati naš prijatelj samo nas kontaktirate na mail

bihmark@gmail.com

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  © bihmark (Samid Đulović&Mirza Grbić) | bihmark@gmail.com